Otvoren Konzulat Srbije u Palama. Dejan LJevnaić konzul
Ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić otvorio je danas u Palama počasni konzulat Republike Srbije, te istakao da Srbija želi da nastavi da njeguje specijalne i neraskidive veze sa Republikom Srpskom, te ocijenio da će otvaranje Počasnog konzulata na Palama doprinijeti ovom cilju i dati novi impuls saradnji Srbije i BiH.
Svečanosti su prisustvovali ambasador Slovenije u BiH Damijan Sedar, ministri u Vladi Republike Srpske Alen Šeranić, Selma Čabrić i Denis Šulić, ministar finansija i trezora u Savjetu ministara Srđan Amidžić, počasni konzul Srbije u Banjaluci Miloš Vujić, direktor “Sarajevo-gasa” Nedeljko Elek, predstavnici grada Istočno Sarajevo, načelnici opština u sastavu grada, te predstavnici javnog, kulturnog i političkog života.

– Svjesni značaja uloge početnih konzula i njihovog doprinosa napredovanja odnosa Srbije sa drugim državama, kontinuirano smo radili na širenju mreže početnih konzula u svijetu. Tako da danas Srbija ima najveći broj početnih konzula u svojoj istoriji, čak 100, i to na svim kontinentima – rekao je Dačić i kao važno istakao to što je Srbija dobila prvog počasnog konzula u BiH.
Dačić je podsjetio da u BiH Srbija ima ambasadu u Sarajevu, generalne konzulate u Banjaluci i Mostaru konzularne kancelarije u Trebinju i Drvaru i sada prvi počasni konzulat u Palama.

Počasni konzul, koji je i direktor Olimpijskog centra Jahorina, Dejan LJevnaić naglasio je da će konzulat biti mjesto koje povezuje naše narode, i doprinosi miru i stabilnosti i prosperitetu u regionu.
Dodao je da će se posvetiti jačanju veza kroz saradnju u području kulture i obrazovanja, kao i da će biti spona između mladih u Srbiji i BiH.
– Kao počasni konzul planiram da ostanem posvećen podržavanju sporta i aktivnosti koje doprinose njegovomrazvoju među našom djecom – rekao je LJevnaić koji je izrazio zahvalnost Dačiću i Vladi Srbije na ukazanom povjerenju.
LJevnaić je tokom karijere dobio brojna priznanja među kojima i najveće evropsko priznanje “Zlatna plaketa za životno djelo”.
On je izrazio veliku zahvalnost predsjedniku Srbije Aleksandru Vučiću koji je kako je naglasio uložio značajne napore u razvoj Srbije, ali i ministru Dačiću koji predano radi na jačanju međunarodnih odnosa.

Ministar spoljne trgovine i ekonomskih odnosa u Savjetu ministara Staša Košarac izjavio je da je rukovodstvo Republike Srpske opredijeljeno za blisku saradnju sa Srbijom i da je potvrda jačanja tih veza današnje otvaranje Konzulata Srbije na Palama.
Košarac je istakao da i Republike Srpske i Srbije grade politiku mira i stabilnosti, te regionalne saradnje.

– To govori o opredjeljenjima rukovodstva Republike Srpske, prvenstveno predsjednika Republike Milorada Dodika, da sa političkim rukovodstvom Srbije radimo poslove koji su važni za naš narod, da njegujemo naše nacionalno jedinstvo i da jačamo ekonomiju – poručio je Košarac.
